2. El Tiny House Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken 5 Şey

2. el Küçük ya da büyük bir ev satın almak karmaşık bir iştir. Çoğumuz inşaatçı veya inşaatta çalışmıyoruz, bu nedenle gelecekteki evimizi ararken kaliteli bir ev satın aldığımızdan emin olmak zor. Bu, özellikle 2.el tiny house satın almak söz konusu olduğunda geçerlidir, çünkü devreye giren ekstra değişkenler vardır.

Tiny house , tipik olarak 100-400 fit karelik bir ev olarak tanımlanır ve bir römork üzerine monte edilir . Küçük evler her türlü stilde gelir.

2012 yılında kendi küçücük evini kurmuş, makaleler ve kitaplarla başkalarının küçücük yaşama geçişlerine yardımcı olmuş biri olarak, iş küçücük bir ev alırken öğrendiğim bazı önemli şeyler var.

Borçsuz bir yaşam, sade bir yaşam ve sevimli bir küçük ev vaadi, küçülmek isteyenler için en büyük çekiciliktir. Bununla birlikte, küçük evler hala piyasada çok yeni olduğundan, kullanılmış küçük bir ev satın almak söz konusu olduğunda çok “alıcı dikkatli”.

1. Aramaya Başlamadan Önce İhtiyaçlarınızı Bilin
Çünkü çok küçük bir alanda yaşayacaksınız, detaylar önemli. Yaşamak için yalnızca birkaç değerli metrekareye sahip olduğunuzda, tasarımın hayatınıza uyması gerekir, aksi takdirde kendinizi beklediğinizden daha erken taşınmak isterken bulursunuz.

İnsanlara her zaman evlerinde şu anda ne yaptıklarını düşünmelerini ve bunların bir listesini yapmalarını söylerim. Hepimizin küçücük bir evde nasıl pastoral bir hayat olacağına dair planlarımız var ama o evde ne yapacağımızın en iyi göstergesi şu an ne yaptığımızdır.

Evinizin desteklemesi gereken görevleri düşünün. Evinizde yapmak için yer gerektiren şeyler nelerdir? Günlük hayatınızın gerçekleri nelerdir? Evinizin sizin için ne yapması gerektiğini sorgulamaya başlarsanız, evin nasıl bir şekil alması gerektiğini hızlıca anlayabilirsiniz. Bu kontrol listesini göz önünde bulundurarak, kullanılmış küçük bir ev aramaya başlamanın zamanı geldi!

2. Güvenin, Ama Doğrulayın
Bu noktada on yıla yakın bir süredir küçük evlerle çalıştıktan sonra, bir alıcının dürüst olmayan bir satıcı veya inşaatçıyla ilgili korku hikayesini duymak kalbimi kırıyor. Maalesef nadir görülen bir durum değil. Kullanılmış veya yeni küçük bir ev satın aldığınızda, ödevinizi yapmanız ve birinin söylediği her şeyi doğrulamanız gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, hırsızların çaldıkları bir karavanı size satmaya çalışmasıdır. Çok şey sunacaklar. Gerçek olamayacak kadar iyi! Her zaman kişinin treyler için uygun bir unvanı olduğundan, VIN numarasının başlıkla eşleştiğinden ve evi satan kişinin başlıktaki adla eşleşen geçerli bir kimliğe sahip olduğundan emin olun.

Ana bileşenlerle ilgili makbuzların bir kopyasını isteyin: treyler, pencereler, cihazlar, çatı, vb. Ardından her bir öğeye bakın. Römork ağırlık dereceleri evin büyüklüğü için anlamlı mı? Pencereler kaliteli ve temperli cam mı? Cihazlar garanti kapsamında ve devredilebilir mi?

3. Profesyonel Bir Müfettiş Alın
Kullanılmış bir şey satın alıyorsanız, profesyonel bir ev müfettişi şarttır. Doğrudan bir inşaatçıdan satın alınan yeni evlerde bile tavsiye ederim. Evler karmaşık yapılardır. Sıcağı, soğuğu, nemi, zorlu koşulları yönetmeleri ve günlük yaşama ayak uydurmaları gerekir.

Genellikle Tiny house evlerinin yanlış gittiğini gördüğüm birkaç alan var. Elektrik büyük bir sorundur ve riskler yüksektir çünkü elektrik yangınları ölümcül olabilir. Sıklıkla özensiz işler, kötü düzenlenmiş devreler ve koda uymayan bileşenlerin kullanıldığını görüyorum.

Ayrıca çatıların kötü tasarlanıp inşa edilmesi, büyük su hasarlarına yol açması da nadir görülen bir durum değildir. Tavan pencerelerinin etrafında yanıp sönmek en büyük suçludur ve bazı küçük evlerin düz çatıları vardır, bu da benim deneyimime göre felaket için bir reçetedir.

4. Bütçenize Bağlı Kalın
Gerçekten karşılayabileceğinizi belirlemek önemlidir, bu nedenle başlamadan önce bütçenizi bilmek önemlidir. Ev için ödemeniz gereken tüm onarım, iyileştirme ve ulaşım masraflarını hesaba kattığınızdan ve bunu fiyatınızdan düştüğünüzden veya pazarlık yaptığınızdan emin olun.

Satın aldığınız herhangi bir evde bazı değişiklikler yapmanız gerekeceğini neredeyse garanti edebilirim. Sadece sizin için yapılmış özel bir ev olsa bile, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını çabucak öğreneceksiniz. Bugün bile beş yıl sonra küçücük evimde bazen önemli değişiklikler yapıyorum. İçinde bulunduğunuz küçük evi değiştirmek, yükseltmek veya onarmak için birkaç bin harcamayı planlayın.

İnsanlar Neden Küçük Evlerde Yaşar?
Tiny House yaşamına geçmenin en yaygın nedenlerinden biri finansal baskıdan kurtulmaktır. Tiny House hareketi büyüyor! İtiraz şuradan geliyor:
• Oturduğu araziye sahip olmak zorunda kalmadan kendi evinizi karşılayabilmek.
• İpotek veya kira borcundan muaf olmak. Bir Tiny House kredisi 4 ila 5 yıl içinde ödenebilir .
• Azaltılmış elektrik faturaları küçük alanların ısıtılması ve soğutulması daha ucuzdur ve şebeke dışı seçenekler hazırdır.
• İlişkilere odaklanan ve daha fazla çalışma ihtiyacını ortadan kaldıran daha basit, daha doğal bir yaşam tarzı.
• Konum seçenekleri nereye giderseniz gidin daha kolay gidip gelmek veya evden çalışmak için Tiny House’unuzu işyerinize yakın bir yere park edin.
• Minik Evlerimiz, alanın akıllıca kullanılmasıyla güzel bir şekilde tasarlanmıştır. Temizlik ve bakımdan ne kadar zaman kazanacağınızı hayal edin!

Tiny House sadece duvarlar ve bir çatıdan çok daha fazlasıdır; çoğumuzun deneyimlemek istediği basit ve eklektik bir yaşam tarzını bünyesinde barındırıyorlar. Ancak ilginç mimarinin ve özgür ruhlu yaşam tarzının arkasında görmediğimiz zorluklar şunlardır: park yeri, hava durumu, finansman ve imar. Tüm bunlar minik ev hareketine katılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar.

Pek çok insanın unuttuğu şey, küçük ev yaşamının şiddetli bir yaşam tarzı değişikliği olduğudur – insanları özgürleştirebilecek ve hayatlarını en iyi şekilde değiştirebilecek veya sizi hüsrana uğratabilecek bir yaşam tarzı değişikliği. Küçük evler büyük bir değişikliktir, bu nedenle küçük ev yaşamını sürdürmeden önce araştırmanızı yapmanız ve kararınızdan kesinlikle emin olmanız önemlidir.