Tiny House: Faydaları ve Dezavantajları

Tiny house yaşamının bazı bariz artıları ve eksileri vardır: para tasarrufu, daha az olanak, mobilite, minimum depolama, daha az yer kaplama, daha fazla bürokrasi. Ancak daha az aşikar olan şey, değiş tokuşların, her biri bireysel konut sakinine özgü, küçük ev topluluğunun kendisi kadar çeşitli ve değişken olmasıdır. Bugün profesyonel olan, yarın dolandırıcı olabilir. 250 fit kare tekerlekli bir yerde yaşadığımız sadece altı ayda, bazıları beklenen, bazıları beklenmedik ve önümüzdeki altı ay içinde değişime açık olan 12 büyük artı ve eksimizi çabucak keşfettik.

Evinizin kapısından içeri girdiğinizi ve tek bir bakışla tüm yaşam alanınızı görebildiğinizi hayal edin. Önünüzde yatak odası, mini mutfak, banyo ve küçük bir oturma odası var. Her öğenin belirli bir amacı ve yeri vardır ve kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz hiçbir şeye sahip değilsiniz. Ve evinizi baştan aşağı temizlemek bir saatten az sürer.

Evinizde vakit geçirmek, eşiniz veya partnerinizle yakın yaşamak anlamına gelir. Ayrı odalarda televizyon izlemek ya da kitap okumak yerine bu etkinlikleri birlikte yaparsınız. Isıtma ve soğutma için daha az alan olduğundan enerji faturalarınız minimum düzeydedir ve kaybolabilecekleri büyük bir buzdolabınız veya kileriniz olmadığı için daha az yiyecek harcarsınız. Sonuç olarak, her ay önemli miktarda tasarruf edersiniz.

Bu açıdan baktığınızda, 500 metrekareden daha küçük bir evde yaşamak kulağa basit, tutumlu ve mutlulukla stressiz geliyor. Küçük bir evde yaşamanın zorlayıcı faydaları vardır, ancak zorlukları da vardır.

Tiny House Faydaları

Bazı insanların 250 ila 500 fit kareden daha küçük bir evde yaşamayı seçmesinin birçok iyi nedeni var. Bu evler yalnızca birkaç odadan oluşur – genellikle bir mutfak, oturma alanı ve yatak odası. Diğer küçük evler, bir stüdyo gibi tamamen açıktır.

1. Daha Az Dağınıklık. Küçücük bir eviniz olduğunda, onu “eşyalarla” doldurmak bir seçenek değildir, en azından gerçekten hareket etmek için alan istiyorsanız değil. Eviniz küçük olduğunda, neyi muhafaza edeceğiniz konusunda bazı zor seçimler yapmanız gerekir. ve nelerden kurtulmalı. Bu, canınız sıkıldığında veya moraliniz bozulduğunda dışarı çıkıp anlamsız şeyler satın alamayacağınız anlamına gelir.

2. Temizliğe Daha Az Zaman Harcanan. İki veya üç küçük odayı temizlemek, yedi veya sekiz büyük odayı temizlemekten çok daha az zaman alır. Ayrıca temizlemeniz daha hızlı olur çünkü toplanacak ya da temizlenecek süs eşyalarınız ve dağınıklığınız olmaz.

3. Daha Fazla Tasarruf. Küçük bir evde yaşamak, birçok farklı şekilde para tasarrufu sağlar. Isıtma, soğutma, emlak vergileri veya ev bakımı için çok fazla harcamazsınız. Yiyeceklerden tasarruf edersiniz (çünkü daha küçük bir kileriniz ve buzdolabınız vardır) ve boşta alışverişi neredeyse tamamen ortadan kaldırırsınız.

4. Daha Yüksek Yaşam Kalitesi. Birçok küçük ev sahibi, “eşyalarını” döküp küçük yaşamaya başladıklarında yaşam kalitelerinin ve genel mutluluklarının arttığını belirtiyor. Bunun birçok nedeni vardır: Eskiden sahip oldukları önemsiz eşyalar veya büyük bir ipotek altında ezilmediklerini ve evlerini temizlemek ve bakımını yapmak için daha az zaman ve para harcarlar, bu da boş zaman etkinlikleri için daha fazla zaman ve para sağlar. .

5. Düşük Karbon Ayak İzi. Son olarak, tüm bu faydalar çevre için büyük bir fayda sağlar. Küçük evler, daha büyük evlerden daha az enerji kullandıkları, daha az atık ürettikleri ve daha az kaynak tükettikleri (artık satın alınmayan ürünler şeklinde) olduğundan yeşil evlerdir.

Tiny House Dezavantajları

Birçok insanın bu küçük evlerden daha büyük yatak odaları ve hatta dolapları vardır. Ve tüm dünyevi eşyalarınızı bu kadar küçük bir alana sıkıştırma düşüncesi göz korkutucu olabilir.

İşte küçük ev yaşamının birkaç dezavantajı:

1. Organizasyon Bir Zorunluluktur. Küçük alanlar için her türlü düzenleme fikrinden faydalanmalısınız , aksi takdirde küçücük eviniz darmadağın bir dolap gibi görünecektir. Orada vakit geçirmek istemeyeceksiniz.

2. Her Şeye Sahip Olamazsınız. Özellikle bol veya geniş aile yadigarlarınız varsa, bu küçücük alana hangi eşyaları alacağınıza karar vermek zor olabilir.

3. Eğlendirmek Bir Meydan Okumadır. Küçücük bir evde eğlenmenin sınırları vardır. Sıcak aylarda dışarı çıkabilirsiniz, ancak kış sizi misafir listenizi sınırlamaya zorlayabilir.

Zorluklara rağmen, küçük bir evde yaşama fikri , özellikle durgunluk başladığından beri son yıllarda popülerlik kazanıyor.

Tiny House Evlerinde Yaşamak İçin İpuçları

Küçük bir evin alanını en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolu vardır. Bu ipuçları aynı zamanda daha büyük bir evin alanı ve dağınıklığı üzerinde de kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

1. Dışarıda yemek pişirebilmek veya ön verandada öğleden sonra bir fırtınanın tadını çıkarmak, bu kadar küçük bir alanda yaşamayı daha az zahmetli hale getirecektir. Özellikle eğlenmeyi seviyorsanız, büyük bir güverte veya ön sundurma, evi daha büyük gösterebilir.

2. Dağınıklık. Sahip olduğunuz mülkleri sınırlamak, küçük bir evde başarılı bir şekilde yaşamanın önemli bir unsurudur.

3. Alanı En Üst Düzeye Çıkarın. Genellikle boşa giden alanlara bakarak depolamayı en üst düzeye çıkarın. Giysileri yatağın altındaki kutularda saklayabilir veya altında birkaç çekmeceli bir karyola seçebilirsiniz. Bir mutfak veya güverte masası için yerleşik banklar da depolama alanı olarak ikiye katlanabilir.

Pek çok insan için küçük bir evde yaşamayı tasavvur etmek zordur. Ancak bazıları için faydaları rahatsızlıktan çok daha ağır basar. Daha fazla boş zamana, daha az endişeye, dağınıklığa ve harcayacak daha fazla paraya sahip olmak, genellikle daha yüksek bir yaşam kalitesine eşittir. İletişim için.