İnşaat İzni Olmayan Evlerin Sık Karşılaşacağı Sorunlar

İnşaat izni olmayan evler için inşaat izinleri, bir şehir veya ilçe tarafından verilen yazılı izinlerdir ve işin güvenliğini ve mevcut bina, inşaat ve imar yönetmeliklerine uygunluğunu sağlamak için çoğu inşaat veya tadilat projesi için gereklidir. İnşaatta uygun izinlerin alınmaması veya bir mülkün yükseltilmesi projeleri çok sayıda soruna yol açabilir: sızıntı riskleri, elektrik arızaları, yangınlar ve hatta uygun olmayan öğeler. Bu riskleri değerlendirmek, izinlerin neden önemli olduğunu ve izinsiz neler olabileceğini anlamak için önemli bir adımdır.

Uygun izin olmadan, mülkün arızalar ve kalitesiz çalışma veya belirli öğeler hakkında anlayış eksikliği nedeniyle ortaya çıkan sorunlar nedeniyle karşılaşabileceği birçok sorun vardır. Elektrik şebekesini sadece evde bir elektrik kesintisiyle karşılaşmak için değiştirmek mümkündür. Aynı durumlar bir evde yangına neden olabilir. O halde izinsiz tamamlanan işlerde taşıyıcının şartları kabul etmesi sigorta konusudur. Şehirden bir yapı müfettişi ziyaret ederse, ev sahibi para cezası gibi ek cezalarla karşılaşabilir. Herhangi bir büyük tadilat girişiminde bulunmadan önce bir avukata danışmanız önemlidir.

Banyo ekipmanının değiştirilmesi gerekiyorsa, ev sahibi bunu tek başına veya ucuz bir yüklenici ile gerçekleştirmeye karar verebilir. Müteahhit iş için bir izin almak istemezse, mal sahibi daha sonra müteahhidin köşeleri kesmekten veya belirli öğelerin nasıl değiştirileceği veya tamir edileceğine dair bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilir. Duman dedektörlerini ve havalandırmayı kontrol etmek gibi diğer sorunlar, evi aşırı miktarda dumanla doldurmasına ve ev sahibini boğmasına neden olabilir. Birçok müteahhit, mal sahibi işi daha büyük veya daha deneyimli bir acente aracılığıyla sözleşmeye bağlamadığında, uygun bir izin almadan işi gerçekleştirecektir.

Elektrik Arızaları
Mülk sahibi, proje sırasında veya bir müteahhit aracılığıyla izin almazsa, elektrik arızaları yaşaması olasıdır. Bu, açıkta kalan teller ve saplamalar, teller düzgün bir şekilde bir araya getirilmemiş veya eksik bağlantılar yoluyla gerçekleşir. Önceki ev sahibi kablolamayı uygun şekilde ayarlamamış veya tamir etmemişse, bundan yeni ev sahibi sorumludur. Bu amaçla işe alınan yüklenicinin, çoğu eyalette mümkün olduğu gibi, mal sahibine bağlı sorumluluğu önlemek için bir izin alması gerekecektir. Ancak, izinsiz olarak ev sahibi, sorunu para cezası veya bakım ve değiştirmede ek masraflar yoluyla ödeyebilir.

Pencere Sorunları
Bazı pencereler şehrin kurallarına uymayabilir. Müteahhitin ruhsatı yoksa ve şehrin ne istediğini bilmiyorsa pencereleri kanuna uymayabilir. Bu, yerel yetkililerin bir yangın veya benzeri bir sorun meydana geldiğinde bir çıkış için daha küçük olmasını istediği duvarlara çok büyük pencerelerin yerleştirilmesine yol açabilir. Bunu akılda tutan çoğu plan, yüklenicinin veya pencereleri takan kişinin şehir kodunu bilmesini ve çıkış pencerelerinin geçerli bir çıkış sağladığından emin olmak için bir izin almasını gerektirir. Diğerleri belirli bir tür taş veya merdiven erişimine sahip olmalıdır.

Kararsız Duvarlar
İnşaatta, tadilatta veya bir mülke bina eklemede, müteahhit veya işçinin sağlam bir duvarın nasıl oluşturulacağını anlamaması mümkündür. Konumda yer alan alçıpan da çatlayabilir. Gerekli destek kirişleri ve diğer malzemeler olmadan duvarlar çökebilir. Bu, kontaktör veya işçi kodlamaya göre oluşturmazsa olabilir. Alanın herhangi bir gözetimi veya değerlendirilmemesi bir soruna neden olabilir. Komplikasyonlar yaralanmaya veya büyük maddi hasara neden olabilir.

Şehir Cezaları ve Yıkım
Ruhsat alamamanın en önemli sorunu il müfettişidir. Kendisiyle kim temasa geçerse geçsin, müfettiş tüm operasyonu kapatabilir. Bu, uygun izin alınmadan inşaat, bina veya tadilattan kaynaklanan büyük para cezalarına yol açabilir. Diğer durumlar projenin yıkılmasına neden olabilir. Bu, inşaatın şehir imar yönetmeliklerine aykırı olması durumunda gerçekleşir. Genel olarak, müfettiş, mal sahibi, şehir yetkilileri tarafından onaylanmış bir plandan uygun izni alana kadar tüm çalışmaları durduracaktır. İş kodlama değilse, müfettiş kişiden onu yırtmasını ve baştan başlamasını isteyebilir.

Sık Karşılaşılan Sorunlarla İlgili Hukuki Yardım
İzin olmadan, kişi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Bir avukat, mal sahibi gerekli izni alana kadar sorunu durdurabilir. Ancak, mal sahibi doğru adımları izlemişse, hukuk uzmanının bunu yerel yetkililere açıklaması gerekebilir.

İnşaat izni olmayan ev satın alma sürecindeyseniz ve izinsiz bir çalışma olduğunu öğrenirseniz ne yapmalısınız?
İyi haber şu ki, anlaşmayı kapatmadan önce bunu keşfettiniz. Emlak piyasanızın ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak, bu size önemli bir kaldıraç sağlayabilir. Ev teftişiniz izin verilmeyen bir işi ortaya çıkarırsa, yapılacak en basit eylem anlaşmadan uzaklaşmaktır. Evi gerçekten seviyorsanız, fiyat doğruysa ve iş küçükse, o zaman iki seçeneğiniz vardır: 1) satıcıdan kapatmadan önce geri dönmesini ve uygun izinleri almasını isteyin; 2) Evi olduğu gibi kabul edin, ancak daha düşük bir fiyat için pazarlık yapın. İzin verilmeyen çalışmanın ağırlaştırıcı ve olası cezalarını ve izin ücretlerini sizin üstleneceğinizi unutmayın. Ayrıca bir gün evi satmaya gittiğinizde bunu açıklamanız gerekecek, bu da evin satış fiyatını düşürecektir.

Ya inşaat izni olmayan eve izinsiz tadilat çalışması yapılan evimi satıyorsam?
Evinizi listelediğinizde, acenteniz sizden bir açıklama formu doldurmanızı isteyecektir. Soruları dürüstçe cevaplayın. Bunu yapmazsanız, olası bir anlaşmayı sabote etme ve daha sonra kendinizi hukuk davalarına açma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. İzinsiz tadilat yaptıysanız bunu formda belirtiniz. Sizden önceki sahipleri bildiğiniz böyle bir çalışma yaptıysa formda belirtiniz. Geçmişteki işlerin izinle yapılıp yapılmadığını dürüstçe bilmiyorsanız, “Bilmiyorum” yanıtını verin. Emlak danışmanınız veya avukatınızla onaylayın, ancak çoğu durumda, önceden bilmediğiniz geçmiş izin ihlalleri için dolaşmanıza gerek yoktur. Alıcının ev müfettişi veya banka ekspertizi muhtemelen bunları bulacak ve alıcıya bildirecektir. İzinsiz Tadilat düşünülenin aksine çok önemli ve ciddi bir konudur.

Ya genel müteahhit/tamirci/tesisatçı/elektrikçim inşaat izni olmayan ev için tadilat izne ihtiyacım olmadığını söylerse?
Çoğu saygın müteahhit ve tadilat şirketi, yasaların gerektirdiği izinler konusunda size karşı açık ve dürüst olacaktır. Sonuçta, ceza almamaları, kapanmamaları veya lisanslarını kaybetmemeleri için kurallara uymak onların yararınadır. Ancak, izinsiz tadilat yapmayı teklif edecek daha az saygın şirketler var. Ev sahibi olarak, tadilat işinin izin gerektirip gerektirmediğini doğrulamak sizin yararınızadır. İzin almanız gerektiğini ve kiraladığınız şirketin izin almadan devam etmeye istekli olduğunu öğrenirseniz, kendinize başka nerede köşeleri kesmeye istekli olduklarını sormanız gerekebilir. İznin gerekli olduğu yerlerde izinsiz çalışma yapma teklifi büyük bir kırmızı bayraktır. Daha saygın bir müteahhit bulmanızı tavsiye ederim.